Alpy Włoskie

alpy włoskie

Alpy Włoskie rozciągają się w północnej części Włoch między Alpami Julijskimi położonymi na wschodzie oraz Alpami Nadmorskimi na zachodzie. Na terenie kraju występują następujące grupy alpejskie:

  • Alpy Retyckie,
  • Julijskie,
  • Bergamskie,
  • Weneckie,
  • Dolomity.

Dzięki temu, iż klimat oraz ukształtowanie terenu sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, na terenie Alp Włoskich prężnie rozwija się turystyka - zarówno uzdrowiskowa jak i ściśle rekreacyjna. Najwyższymi szczytami Alp Włoskich są Bergina, położona w Alpach Retyckich i licząca 4049 m n.p.m. oraz Marmolada znajdująca się w Dolomitach i wypiętrzona na wysokość 3343 m n.p.m. Jeśli liczyć również góry znajdujące się na granicach, zwłaszcza tej francusko-włoskiej koniecznie należy dodać Mont Blanc, czyli najwyższe wzniesienie Europy, liczące 4810 m n.p.m.

----------

REKLAMA

Polecamy Noclegi nad morzem Bałtyckim w komfortowych kwaterach, apartamentach, domkach i wypoczynek na gorącej plaży.

Zapraszamy również do skorzystania z oferty Zakopane noclegi w góralskich kwaterach i domkach oraz na długi spacer po Tatrach.

Godne polecenia są także Tanie noclegi Rzym w komfortowych apartamentach i wczasy w starożytnym mieście nad Tybrem.

----------

Jako że góry głównie kojarzą się z narciarstwem, tak więc ośrodkiem sportów zimowych w Alpach Włoskich jest Dolina Aosty położona u podnóża Mont Blanc. Najbardziej znaną miejscowością jest Courmayeur, która każdego roku przyciąga tysiące turystów spragnionych długich zjazdów po doskonale przygotowanych stokach, jak również wypoczynku i pysznego jedzenia w pobliskich restauracjach. Co ważne - większość z nich utrzymana jest w warunkach tradycyjnych, przez co naturalnych, swojskich i prawdziwie alpejskich. Kto chce poznać Alpy Włoskie z prawdziwej, nieprzepełnionej sloganami reklamowymi i ulotkami strony musi koniecznie wybrać się do Doliny Aosty!

Warto wspomnieć także o miejscowościach o znaczeniu historycznym. Najbardziej znane to oczywiście Turyn oraz Trydent. Turyn jest określany jako historyczna perła północnych Włoch. Najcenniejszym zabytkiem jest położony w okolicach miasta, średniowieczny klasztor-twierdza wybudowany w X wieku- Sacra di San Michele. Natomiast Trydent jest kojarzony przede wszystkim z soborem trydenckim z okresu 1543-65 roku, który rozpoczął kontrreformację oraz średniowieczną katedrą wraz z przyległym do niej pałacem Pretorio, gdzie mieści się muzeum sztuki.

Zapraszamy do Alp Włoskich wszystkich, którzy chcą aktywnie wypocząć w otoczeniu pięknych oraz historycznych krajobrazów!