Klimat alpejski

Masywy najwyższych gór w Europie ciągną się na obszarze kilku państw, co zajmuje około 1200 km, trudno więc określić jednoznacznie ich sytuację klimatyczną. Leżą na pograniczu dwóch stref klimatycznych, klimatu umiarkowanego i śródziemnomorskiego, co powoduje duże zróżnicowanie warunków atmosferycznych na północnych i południowych stokach Alp. Same góry ze względu na swoją wysokość stanowią natomiast barierę między tymi strefami, panuje tutaj typowy górski klimat, uzależniony od wysokości nad poziomem morza.

Wchodząc na najwyższe szczyty Alp można zaobserwować zmieniającą się temperaturę, im jesteśmy wyżej, tym bardziej klimat staje się surowy, niezależnie od temperatury powietrza panującej u podnóża szczytu. Również doliny alpejskie charakteryzuje różnica temperatur i warunków pogodowych. Te w kierunku południowym są zdecydowanie bardziej nasłonecznione, o wyższej temperaturze i łagodniejszym klimacie, niż doliny wschodnie z zalegającym śniegiem nawet latem.

----------

REKLAMA

Polecamy serdecznie Apartamenty Chorwacja i wczasy na pięknych plażach Adriatyku.

Zapraszamy także do skorzystania z oferty Czarnogóra wczasy - komfortowe noclegi w apartamentach i kwaterach oraz wypoczynek w najpiękniejszych krainach Morza Adriatyckiego.

Możesz także pozostać w Polsce i wybrać Noclegi Mazury spędzając wczasy nad polskimi jeziorami.

----------

Jeśli chodzi o opady w Alpach, najmniej ich jest w dolinach, największe zaś opady występują w Alpach Zachodnich, szczególnie na wysokości 2300-2800 m n.p.m- aż do 4000 mm rocznie opadów. Wyżej jest już ich mniej, a przeważająca formą opadów na tej wysokości jest śnieg lub wychłodzony deszcz. W Alpach Wschodnich maksymalne opady nie przekraczają 3000 mm rocznie, natomiast najniższe opady notowane są w wewnętrznych dolinach tej części Alp.

W najwyższych rejonach masywów Alp występuje granica wieloletniego śniegu ze względu na niezwykle wysoką temperaturę powietrza. W zależności od ekspozycji stoku górskiego te minimalne wysokości, od których śnieg praktycznie już nie topnieje, wahają się między 2500 m a 3200 m.